DOOM Eternal je brutální a především hodně krvavá střílečka z pohledu první osoby, kterou vyvinula společnost id Software a vydala Betheseda Softworks. Jedná se o žhavou novinku mezi střílečkami a tak není divu, že si mimořádně zdařilou a nabitou hru v prvních dnech na platformě Steam spustilo v jeden moment přes 105 tisíc hráčů, což je trojnásobek oproti roku 2016, kdy vyšel DOOM 4 a představil po dlouhé době to, na co všichni milovníci prvních dílů série plné zabíjení nedočkavě čekali. DOOM Eternal je jeho přímé pokračování, kde DoomGuy předvede všem silám z pekla zač je toho loket a co znamená slovo masakr.

Hráč se chopí role DoomSlayera, člena futuristické námořní pěchoty, který hrubě likviduje pekelné síly. Celý příběh je velmi jednoduchý, ulítlý a s minimem zvratů, přesně tak, jak bychom od titulu, který má v názvu DOOM čekali. Úkolem DoomSlayera je především zbavit Zemi invaze démonů a přijít na kloub dávnému proroctví, které se váže právě k hlavní postavě. Samozřejmě nejdůležitějším úkolem je zůstat naživu, rychlé reflexy a schopnost uhýbat démonům, jsou klíčem k úspěchu a hlavně k přežití.

Nový díl předvede celou řadu vychytávek

Vývojáři si doslova vyhráli s designem jednotlivých map, ocitnete se na Zemi, ve vesmíru, na Marsu, nebo dokonce v ohromných gotických katedrálách. Každá mapa je tvořena arénami, kde bojujete s krvežíznivými monstry a že jich jsou skutečně hordy! Utkáte se s legendárním Cacodemonem, rohatým Marauderem, či se zombie vojáky ozbrojenými kulomety a štíty. Tvůrci s démony rozhodně nešetřili a to je dobře! Každý protivník z pekla má svůj vlastní styl boje, kterým se od ostatních odlišuje, a tak rozdíly mezi démony nejsou pouze vizuální. Novinkou oproti předchozímu dílu jsou slabiny na tělech silnějších monster, díky kterým jsou více zranitelní. Stačí slabé místo zasáhnout a démona tak zneškodníte nebo značně oslabíte. Multiplayer zároveň umožní vžít se do role démona, což přináší do hry nový rozměr zábavy.

Je libo démona podpálit plamenometem nebo rozporcovat motorovkou?

Ve hře máte k dispozici rozsáhlý arzenál a jeho použití vám přináší různé výhody. Když se rozhodnete démona sežehnou plamenometem, který naleznete na rameni vašeho bojového obleku, začne z něj vypadávat brnění. Pokud pekelníka nemilosrdně rozřežete motorovou pilou, přinese vám tento počin munici, která se hodí vždy, jelikož v pozdějších částech hry je nábojů nedostatek, tedy pokud nehrajete na nejnižší obtížnost. Pro případ nouze vývojáři přidali funkci Glory Kill, která vám poskytne hrstku náhradních životů.

Hlavně se nezastavuj!

Obtížnost hry stoupá pozvolna, pomalejší rozjezd vás rozhodně nenechá usnout na vavřínech! Od druhé kapitoly náročnost hry výrazně stoupá. Je také důležité využít všech dostupných schopností a dovedností, jinak by se mohlo stát, že vás v pozdějších fázích budou provázet nepříjemnosti a obtíže. Během soubojů je třeba taktizovat a také musíte být stále v pohybu, jedině tak dokážete přežít.

Návrat do minulosti

Na dřívější tituly DOOMu a předchůdce Eternalu si zavzpomínáme díky sběratelským úkolům, do kterých vývojáři schovali plyšáky jednotlivých démonů a také desky s titulními písněmi z předchozích her, které si hráč může přehrát. Hlavu si budete lámat také nad tím, jak se dostat na místa hůř dostupná, která vás posunou na další úroveň. Nově je také přidaná možnost rychlého přemisťování ve vzduchu a dvojitého skoku, čímž se plynulost hry zrychlí.

Závěrem

DOOM Eternal je doslova mistrovské dílo ve světě stříleček a zombíků. Technické zpracování hry je dokonale zvládnuté. Hra se neseká a časy při načítání nejsou žádným strašákem, to oceníte především v multiplayeru, kde jde o každou sekundu. Jediné, co by se tvůrcům dalo vyčíst, jsou skákací pasáže a proskakování mezi různými překážkami, kterých se nesmíte za žádnou cenu dotknout nebo zemřete, ty totiž do hry moc nezapadají. Když opomineme nezdařilé skákací pasáže, patří Eternal mezi nejpovedenější střílečky, které na trhu momentálně najdete.